*

Christian Churches of God

*
Christian Churches of God World Conference

Tell a friend:
CCG Publishing

See other CCG websites

Christian Churches of God for children

CCG in Africa

History of religion

Abraham's Legacy - history of Abraham

History of nations


 

Uganda


View Larger Map

View pictures of the CCG Church in Kakiri and local members

CCG maize project in Uganda CCG Tailoring and Computing project

The Christian Churches of God has established churches in Uganda with more planned.

  • Abim
    • Abim - Coordinator Deo Sejuko
    • Ibugasa - Coordinator Alex Mawanda
    • Kishagasi - Coordinator Sam Katongore
    • Kuroko - Coordinator Nicholas Ssenyonga
  • Amolatar
    • Amolatar - Coordinator John Mutesasila
    • Bwenzi - Coordinator Robart Matabaro
    • Kibota - Coordinator John Mugabi
    • Kisabagwa - Coordinator Peter Kagolo
    • Nyambungo - Coordiantor Richard Kiseka
  • Apac
    • Kole - Coordinator Steven Mugamba
    • Kole - Coordinator Jurum Ssekabuge
    • Mazuru - Coordinator Deo Kitito
  • Arua
    • Arua Town - Coordinator John Gashayija, assistant Norbert Mao
    • Lobule - Coordinator John Tumwekyase, assistant Ban Okuyo
    • Longira - Coordinator John Ocieno, assistant Godfrey Woniala
    • Lurunu - Coordinator Olinga Silver, assistant Jasindo Afebua
    • Midia - Coordinator Silver Olinga, assistant Afebua Jasindo
    • Panyura - Coordinator John Ogua, assistant Chebet Maikut
  • Bududa
    • Bubita - Coordinator Robert Lubega
    • Bududa - Coordinator Tom Karugaba
    • Bulecheke - Coordinator Joseph Semigga
    • BuluganyaVicent Kimera
    • Bumboi - Coordinator Joseph Kironda
    • Bunabumali - Coordinator Julius Kabega
    • Ulukusi - Coordiantor Denis Semusu
  • Dokolo
    • Acampil - Coordinator Semei Okwir
    • Adeknino - Coordinator Irene Mangali
    • Adyangoto A - Coordinator Emilly Akullo
    • Adyangoto B - Coordinator Henry Ringakech
    • Alwar - Coordinator Joseph Kizito
  • Gulu
    • Kilak - Coordinator Sylvester Opira
    • Nwoya - Coordinator Godfrey Aluma
  • Hoima
    • Buhanika - Coordinator Jerome Magara
    • Buhimba - Coordinator John Semwanga
    • Buseruka - Coordinator Samuel Magado
    • Hoima - Coordinator Byaruhanga Ronald
    • Kabwoya - Coordinator Paul Seninde
    • Kigorobya - Coordinator James Nyerere
    • Kizirafumbi - Coordinator Joseph Kunobere
  • Ibanda
    • Bishozi - Coordinator Sam Ankwatsa
    • Kanyinya - Coordinator Saturday Caleb
    • Kashali - Coordinator Boaz Karuhanga
    • Katongore - Coordinator Arinaitwe Ale
  • Iganga
    • Bugweri - Coordinator Peter Waiswa
    • Iganaga Town - Coordinator Paul Muwezi
    • Kigulu - Coordinator Richard Lubaale
    • Luuku - Coordinator Patrick Kirituuka
    • West Luuku - Coordinator Jackson Muteeba
  • Jinja
    • Buwenge Town - Coordinator Dacid Nkanda
    • Buyego - Coordinator Charles Kakya
    • Jinja Central - Coordinator Sulaiman Walya
    • Kakira Trading Centre - Coordinator Ibrahim Muyungule
  • Kayunga
    • Garilaya - Coordinator Richard Mayebo
    • Kangulumira - Coordinator Emmanuel Isanga
    • Kayonza - Coordinator Joseph Rovia Topsita
    • Kayunga Town - Coordinator Godfrey Bakanzawa
    • Kitibwa - Coordinator James Jingo Ben
    • Mukono Town - Coordinator Alex Isabirye
    • Nsabwa - Coordinator Isaac Mwesigwa
  • Kiboga
    • Bujyagala - Coordinator James Agaba
    • Bukomero - Coordinator Alex Jurua
    • Kambugu - Coordinator Amoni Ryabahika
    • Kilyankonzi (Kambugu) - Coordinator Iradukunda
    • Lwamata - Coordinator Nsereko Deo
    • Nabwendo - Coordinator Nsimbi Livingstone
  • Koboko
    • Abuku - Coordinator Kasimba Abasis
    • Keri - Coordinator Aganze Bisimwa
    • Koboko - Coordinator Aaron Akena Atada
    • Kuluba - Coordinator Jonathan Kakoza
  • Kotido
    • Jie - Coordinator Keneth Suuna
    • Kotido - Coordinator Ellia Zaake
  • Lira Municipality
    • Agwata village - Coordinator Charles Odeko
    • Apala town - Coordinator Charles Okumu
    • Dokolo Trading Centre - Coordinator Jimmy Akena
    • Katikamu County - Coordinator Michael Ocula
    • Lwampanga town - Coordinator Joshua Omara Atubo
    • Molitar town - Coordinator James Nabilah Khan
    • Nabweyo Trading Centre - Coordinator Simon Toolit
    • Otuke County - Coordinator Noah Ekongot, Assistant Robert Mayombo
    • Namabere villages - Coordinator Simon Oyet
  • Luwero
    • Butuntumula - Coordinator Vincent Matovu
    • Gayaza - Coordinator Mark Walakira
    • Kalagala _ Coordinator Peter Murama
    • Kikyusa - Coordinator Robert Rutamirika
    • Nabuswere 1 - Coordinator Benedicto Kiiza
    • Nabuswere 2 - Coordinator Ronald Diwarama
    • Nakaseke - Coordinator Ronald Ssenkubo
    • Ngomo - Coordinator Aaron Agumisiriza
    • Ngoma 2 - Coordinator Mathew Atada
    • Sekamori 1 - Coordinator Umaru Mugisha
    • Sekamori 2 - Coordinator Edward Byakagaba
    • Wobulenzi - Coordinator Simon Sentonga
  • Masindi District
    • Bweyare Town Council 1 - Coordinator Simon Irumba
    • Bweyare Town Council 2 - Coordinator Kassim Kabagonza
    • Bweyare Town Council 3 - Coordinator Isaac Balyesiima
    • Buijanga - Coordinator William Mugayo
    • Kawiti - Coordinator Lebson Odongo
    • Kihangani - Coordinator Robert Buyinza Ssennyondo
    • Kirandongo - Coordinator Innocent Baguma
    • Kisarabwire - Coordinator David Kirya
    • Mutunda - Coordinator Charles Kisemb
    • Rwakayata - Coordinator Ronald Nsamba
  • Moroto
    • Alekilek - Coordinator Deo Kitayimbwa
    • Lokileth - Coordinator John Kiyimba
    • Lorukumo - Coordinator Willy Sebowa
    • Naoi - Coordinator Charles Njumba
    • Swahilijuu - Coordinator Herman Sebwami
  • Mpigi
    • Bumoozi - Coordinator Ronald Wanje
    • Lwanga - Coordinator Anthony Muhumaza
    • Miganba - Coordinator Aaron Munyanganizi
    • Nakibaga - Coordinator Joseph Byamikama
  • Mubende
    • Katabaranda - Coordinator Tweyogyere Charles
  • Mt. Elgon
    • Kimilili North - Coordinator Patrick Wanyonyi
    • Tochoni - Coordinator Peterson Wangil
  • Nakasongola
    • Butalangu - Coordinator Henry Okot
    • Kaasangombe - Coordinator Christopher Bagonza
    • Kakooge - Coordinator Ronald Kasozi
    • Kalongo - Coordinator - Sunday Sinamanya
    • Kalungi - Coordinator Stephen Mutumbwa
    • Kapeeka - Coordinator Charles Mubiru
    • Lwabyata - Coordinator Simon Wasswa
    • Nabiswera - Coordinator Samuel Senkasi
    • Nakaseke - Coordinator Kakonge Kambarage
    • Nakasongola Town - Coordinator Eric Rukera
    • Semuto - Coordinator Protazio Tuguruhwayo
  • Namutumba
    • Bulange - Coordinator John Madoi
    • Kibaale - Coordinator Milton Odong
    • Magada - Coordinator Jack Odur
    • Namutumba Town Council - Coordinator Apolo Bwabale
  • Pallisa
    • Kameke - Coordinator Paul Lubowa
    • Nyakoi - Norman Ojwe
  • Rakai
    • Kabula - Coordinator Robart Muhanguzi
    • Kakuuto - Coordinator James Serunjogi
    • Kyakuduce - Coordinator Fred Kabanda
    • Kyanamukaka - Coordinator Joseph Katongole
    • Kyotera - Coordinator Joseph Arwata
    • Lubizi - Coordinator Samuel Katelega
    • Luwanda - Coordinator Paul Semanda
    • Mirugwe - Coordinator John Kassita
    • Mukunyu - Coordinator John Lwasampijja
    • Nakatoke - Coordinator Juries Kita
  • Sembabure
    • Bituntu - Coordinator Lawrence Mutanda
    • Bituntu B - Coordinator Kayanja
    • Biyongo - Coordinator Emmanuel Nkunzimfura
    • Bukulila - Coordinator Peter Maraha
    • Bukulana - Coordinator Philip Mugolo
    • Butunduzi - Coordinator Saruwada John
    • Cyanamukaka - Coordinator Semakura Johnson
    • Kasana - Coordinator Muwanguzi Leopold
    • Katoogo - Coordinator Edward Mutyaba
    • Katwe - Coordinator Godfrey His-grace Lubega
    • Kikondeka A - Coordinator Joseph Muhumuza
    • Kikondeka B - Coordinator Nichorus Baagala
    • Kutemba - Coordinator Sunday Emmanuel Ssempijja
    • Kyabajanja - Coordinator Lubega Christopha
    • Kyaggunda - Coordinator Lubalema Abaasi
    • Lutanwa A - Coordinator Paul Lusiiza
    • Lutanwa B - Coordinator Ronald Mboneza
    • Lwenkakala - Coordinator Pius Matovu
    • Mbaale - Coordinator Umbaye Tasiana
    • Mbaale B - Coordinator Arias Tayebwa
    • Mbaale C - Coordinator Kalema Augustine
    • Mirambi - Coordinator Paul Sserwadda
    • Mutanoga - Coordinator James Tumwine
    • Nankubaala - Coordinator Luzindana Innocent
    • Ndibatuuka - Coordinator John Twagirayesu
    • Nkadwa - Coordinator William Sserunjoji George
    • Nsumba A1 - Coordinator John Bwiire
    • Nsumba A - Coordinator Amos Lwamuyondo
    • Ntete - Coordinator Victory Bandebyemugisha
    • Rutanwa - Coordinator Ronald Mboneza
    • Sembabure Town - Coordinator Byagatonda Mark
  • Sironko
    • Bukhulo - Coordinator Simon Wonanzafu
    • Bulegeni - Coordinator Michael Bwalatume
    • Bumasifwa - Coordinator Henry Nalyanya
    • Sironko Town Council - Coordinator Johnson Byagatonda
  • Soroti
    • Kateta A - Coordinator Sula Serunjogi
    • Kateta B - Coordinator Fred Gulume
  • Bukeri-Masaka - Coordinator Rukwago Made
  • Butiaba
  • Fort Portal - Coordinator Musabe Obbete
  • Guru Town - Coordinator Korta Mambo
  • Kabale - Coordinator Sajabii Patrick
  • Kakiri - Coordinator Gicondo Ndugu; Secreatary Mujawayesu Gorette Mary; Translator Tubanambazi Michael
  • Kampala (Capital of Uganda)
  • Kasese (Hima region) - Coordinator Byiringiro Moses
  • Kasese (South West) - Coordinator Bosco Nyaribari Bizimana and Secretary Odette Nyirabageny
  • Kawembe - Coordinator Tuyambaze Teophile
  • Kisoro (Western Uganda) - Coordinator Kaganza Joseph, Assistant Naume Namumande
  • Mbarara - Coordinator Muhozi Noah
  • Rotike-Arua - Coordinator Mbuyo Lonald
  • Rutonda - Coordinator Joseph Nyakayojo
  • Ssimbwa (Kampala) - Coordinator Eric Stevenson Mugabo

Committee on Womens Affairs and Child Education in Uganda

  • Sembabure
    • Deaconess Mary Bagara
    • Deaconess Christine Nakyeyune
    • Deaconess Molly Kyoshabire

Return to the CCG African main page

 Hear O Israel Yahovah our God, Yahovah is one. Eloah is Allah', Allah' is Eloah. We will all be Elohim.